Electronic components HVLR5208J500MK9
HVLR5208J500MK9
Subscribe to get prices
Model: HVLR5208J500MK9
Order No:
SKU: 1723449609626199191
Condition: New Sealed Under Guarantee
Size: 1.50 mm,1.00 mm,0.50 mm
Weight: 0.50g
Product Selection Engineer:Hejiahui
In Stock
Brief Introduction
HVLR5208J500MK9
This series is a precision chip film resistor, with high reliability, excellent long-term stability and temperature drift characteristics. This product adopts an enhanced protective coating, strong moisture resistance, and has been tested for 1000 hours with a typical change of less than 500ppm, which is far superior to similar products of other brands. The product is suitable for precision instruments, medical, automotive, railway, electric power and other fields.A pole tube is an electronic device made of semiconductor materials (silicon, selenium, germanium, etc.). The diode has two electrodes, the positive electrode, also known as the anode; The negative electrode, also known as the cathode, is turned on when a forward voltage is added between the two poles of the diode, and the diode is cut off when a reverse voltage is added. The conduction and cut-off of the diode are equivalent to the switching on and off. Precision chip film resistor, high reliability, high stability, excellent performance, minimum temperature drift 5ppm/°C, highest precision 0.02%, low noise, moisture resistance. The diode and resistor, capacitor, inductor and other components are reasonably connected to form circuits with different functions, which can realize a variety of functions such as alternating current rectification, modulation signal detection, limiting and clamping, and voltage stabilization of power supply voltage. In terms of moisture resistance, PTFR adopts an enhanced protective coating to prevent resistivelayer from moisture. Under test condition of 85°C, 85%RH and loading 1000 hours, the typicalchange in resistance is less than ±0.025% and max. change isless than ±0.1% (for most thin filmresistors, the change would be ±0.5%). Larger size, higher rated power, higher resistance, and TCRas low as ± 2ppm/'C are available for custom requirements. if the standard specifications cannotmeet your needs, please contact our sales. Resi is committed to providing customers with the bestprecision resistor solutions to meet the needs of customers in instrument, medical, automotive,railway,electric power, and other fields.
Description
This series is a precision chip film resistor, with high reliability, excellent long-term stability and temperature drift characteristics. This product adopts an enhanced protective coating, strong moisture resistance, and has been tested for 1000 hours with a typical change of less than 500ppm, which is far superior to similar products of other brands. The product is suitable for precision instruments, medical, automotive, railway, electric power and other fields.
Precision chip film resistor, high reliability, high stability, excellent performance, minimum temperature drift 5ppm/°C, highest precision 0.02%, low noise, moisture resistance.
In terms of moisture resistance, PTFR adopts an enhanced protective coating to prevent resistivelayer from moisture. Under test condition of 85°C, 85%RH and loading 1000 hours, the typicalchange in resistance is less than ±0.025% and max. change isless than ±0.1% (for most thin filmresistors, the change would be ±0.5%). Larger size, higher rated power, higher resistance, and TCRas low as ± 2ppm/'C are available for custom requirements. if the standard specifications cannotmeet your needs, please contact our sales. Resi is committed to providing customers with the bestprecision resistor solutions to meet the needs of customers in instrument, medical, automotive,railway,electric power, and other fields.