Low - voltage FC ATV12H037M2
ATV12H037M2
Subscribe to get prices
Model: ATV12H037M2
Order No:
SKU: 10000008528201
Condition: New Sealed Under Guarantee
Size: 19.00 cm,18.00 cm,11.50 cm
Weight: 1.05kg
Product Selection Engineer:Lixintao
In Stock
Brief Introduction
ATV12H037M2
variable speed drive, Altivar 12, 0.37kW, 0.55hp, 200 to 240V, 1 phase, with heat sink
Description
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. It works at a rated power up to 0.37kW / 0.55hp and a rated voltage from 200V to 240V AC. It is designed with heatsink for normal environments and fan-cooled enclosure. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol. This Altivar Machine ATV12 is designed for simple applications, in industry, commercial machines and HVAC machines such as conveyors, pumps, extractors, access barriers and treadmills. It conforms to IEC, UL and other international standards. SoMove software compatibility enables saving and transfering of configurations to spare drive, reducing maintenance downtime. It features an optimized application of power and torque for ventilation and pumping applications, this allows up to 30% energy savings.